Poliüretan Enjeksiyon ile Su Yalıtımı

Su izolasyonu konusunda önemli bir kolaylık sağlayan poliüretan enjeksiyon sisteminde, küçük çatlaklar veya suyun dahil olduğu boşluklar etkili bir şekilde kapatılır. Bu sistemde poliüretan enjeksiyon malzemesi, suyun doğal akış yönünün tam aksine doğru enjekte edilmektedir. Bu noktada “poliüretan enjeksiyon nedir?” sorusuna sağlıklı bir şekilde cevap verebilmek için sistemin nasıl çalıştığına yakından bakmak gerekiyor.

Sistemde kullanılan malzeme betonun içine doğru özel basınlı aygıtlarla enjekte edilmektedir. Söz konusu malzeme, suyun girmiş olduğu tüm boşluk ya da çatlak oluşumların içine dahil olur. Oluşan basınç enjeksiyon malzemesinin sıkışmasına yol açıp donmasını sağlar. Bu donma birkaç saniye içinde pratik bir biçimde gerçekleşir. Donma sonrası alan, enjeksiyon malzemesi sayesinde herhangi bir dış faktörden etkilenmez. Malzeme suyun girişine şaşırtıcı bir hızla mani olmaya başlar. Poliüretan enjeksiyon, temel olarak betonu ya da betonu oluşturan demirleri, sudan kurtarmayı başarır.

Poliüretan enjeksiyon uygulaması, genelde her türlü yapının zemin betonlarında su birikmesini önlemek amacıyla kullanılır. Elbette kullanım alanları bununla sınırlı değildir. Poliüretan enjeksiyon, bugün su depolarında, perde betonlarda, taş duvarlarda, dikey betonlarda sıklıkla kullanılır. Hatta klasik yalıtım işlemlerinin yapılamadığı yüksek katlı yapılarda, söz konusu işlem dışarıdan değil içeriden yapılabilmektedir.

Etkili ve Verimli Bir Yöntem

Bu tip yapılar için geleneksel izolasyon malzemeleri sonuç vermeyecektir. Bilindik izolasyon malzemeleri suyun betondaki varlığına engel olamamaktadır. Oysa bilinmelidir ki betona dahil olan su birikintisi, zamanla demir donatıların güçsüzleşmesine neden olacaktır. Demir, binayı ayakta tutan en önemli güçlerden birisidir. Bu anlamda poliüretan enjeksiyon konusunu es geçmek, uzun vadede ağır bedeller ödetebilmektedir. Bunun bir diğer önemli etkisi de don olaylarında ortaya çıkar. Sudaki çatlaklardan akmakta olan su, don vakalarında korozyona neden olabilmektedir. Poliüretan malzemesi, elastik bir yapıdadır ve suyu betondan bütünüyle ayıracak en etkili yöntem olarak kabul edilir.

Çatı izolasyon, tadilat, tamirat, restorasyon gibi alanlarda uzun zamandır hizmet vermekte olan “Çatizo Çatı İzolasyon Çözümleri” poliüretan gibi hassas ve teknik uygulamalarda da oldukça başarılı. Çatizo Çatı İzolasyon Çözümleri sizlere 7/24 boyunca profesyonel bir anlayışla hizmet vermektedir.

İletişim İçin

Çatınız ile ilgili anahtar teslim çatı uygulaması, çatı tamiratı, çatı izolasyonu, poliüretan enjeksiyon veya poliüretan sprey uygulamalarımız hakkında bilgi almak için 7/24 bize ulaşabilirsiniz. İletişim sayfamızdaki formdan, (0212) 505 76 86 numaralı telefonumuzdan, info@catizo.com e-posta adresimizden veya WhatsApp üzerinden bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat